Vitamín D pohledem odborníka

Často se nás ptáte, jak je to vlastně s vitamínem D nebo třeba s jódem. Z vašich dotazů jsme vybrali ty nějčastější a zeptali se odborníka, Mudr. Petra Tláskala, CSc. Pan doktor Tláskal je předsedou správní rady Společnosti pro výživu, je také předsedou Nutričního týmu a ústavním dietologem Fakultní nemocnice v Motole. Je odborníkem na hubnutí, zaměřuje se především na dětskou obezitu.

Jak velkou roli hraje vitamín D v imunitě?

Vitamin D kromě svých dalších funkcí v organismu ovlivňuje v rámci imunologie především buněčnou aktivitu. Imunolog, pan profesor Krejsek uvádí, že vitamin D především udržuje stabilitu imunitních reakcí a jeho nedostatek může zvyšovat (u citlivých jedinců) riziko rozvoje imunopatologických onemocnění (například roztroušené mozkomíšní sklerózy). 

Je vitamín D přijímaný z potravy vhodnější/účinnější než vitamín D tvořený v těle díky slunci?

Účinné formy vitaminu D se vytváří po slunečním záření ještě v součinnosti s dobrou funkcí ledvin a jater. Ústy přijímaný vitamin D se musí navíc dobře vstřebat z trávicího traktu. To může být problém u některých lidí, kteří mají tzv. malabsorpční syndrom, tzn. poruchu trávení, vstřebávání či sekrece do trávicího traktu. Navíc vitamin D je rozpustný v tucích.  Využitelnost vitaminu D z potravy tak může být více komplikovaná.

Jaké následky může mít nedostatek jódu ve stravě?

Jód je především součástí hormonů štítné žlázy. Při jeho nedostatku se rozvíjí endemická struma, s příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy (v těhotenství dochází k opoždění vývoje plodu a jeho mentálních funkci, v pozdějším věku je to větší únavnost, zimomřivost, větší přibývání na váze, horší vyprazdňování stolice a podobně).

 

Kdo by se měl na spotřebu vitamínu D zaměřit především? (staří lidé, těhotné ženy…?)

Vitamin D potřebují lidé všech věkových kategorií.  Jeho nedostatek v časném věku vede k rozvoji křivice, pro pozdější období je to osteoporóza se zvýšenou lomivostí kostí. Na spotřebu vitaminu D se zaměřujeme především v časném dětském věku, v době těhotenství, u seniorů a obecně u lidí, kteří omezují nebo musí omezovat příjem slunečního záření.

Menu